لوستر و آویز

لوستر یا آویز

2Q==

لوستِر (به فرانسوی: Lustre) یا نورافشان و یا آویز، وسیله‌ای برای نگه‌داشتن یک یا چند لامپ است که معمولاً به صورت ثابت بر سقف یا روی دیوار نصب می‌گردد. بعضی از لوسترها با ده‌ها لامپ و منشور بلوری مزین می‌شوند. بزرگترین لوستر کریستالی جهان، هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا بود که اکنون در کاخ دلمه‌ باغچه در استانبول قرار دارد. این لوستر ۷۵۰ لامپ دارد و وزن آن ۴٫۵ تن است.

چِلچراغ یا چهل‌چراغ، معمولاً به لوسترهای بسیار بزرگ گفته می‌شود که در اماکن زیارتی مورد استفاده هستند. لوسترها در بیش از ۱۲ دسته‌بندی مختلف به بازار عرضه می‌شوند که در این بین می‌توان به لوسترهای بزرگ، لوستر سقفی، لوستر آشپزخانه، لوستر مدرن، لوستر کلاسیک، لوستر آشپزخانه، لوستر آویز و… اشاره کرد.

لوستر در لغت به معنای چلچراغ و یا چراغ‌آویز است. لوسترها از عناصر پردازش نور می‌باشند که برای ثابت نگه داشتن تعدادی لامپ روی دیوار و سقف در طرح‌های مختلف ساخته می‌شوند. برخی از لوسترها با تعداد بسیار زیادی بیش از ده‌هاهزار لامپ و منشور کریستالی تزیین می‌شوند. جالب است بدانیم که زیباترین و بزرگترین لوستر جهان توسط ملکه ویکتوریا به یک موزه اهدا شده. در قرون اخیر لوسترهایی با آلیاژهایی از طلا و مس و برنز در بسیاری از عمارت‌ها و خانه‌های لوکس تاجرین و بازرگانان افزایش چشمگیری داشته است. دراین دوران لوسترهایی ساخته شدند که مزین به بدنه‌های چوبی بودند و دارای شاخه‌های کلاسیک برای نصب لامپ درون آن که بسیار مورد توجه قرار گرفت. اولین اختراع لوستر برمی‌گردد به سالیان پیش توسط ایتالیایی‌ها که ذهنیت استفاده از لوستر را به عنوان یک وسیله مزین و جذاب دکوری در خانه‌ها برای همگان ارائه دادند. در مقاله لوستر چیست سعی داریم شما را با یکی از بهترین و محبوب‌ترین ابزارهای تزیینی دکوری یعنی لوستر و انواع آن و ارزان قیمت ترین نوع آن آشنا کنیم پس در ادامه با لوستر نگاه همراه باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *